FİLM

The Peanut Butter Falcon (2019) – Film İncelemesi

The Peanut Butter Falcon , Tyler Nilson ve Michael Schwartz tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan komedi-drama türünde bir filmdir. Türkçeye ” Hayallerin Peşinde ” adı ile çevrilse de orijinal karşılığı Fıstık Ezmeli Doğan şeklindedir. 

The Peanut Butter Falcon Konusu

Film, Zak adında Down Sendromlu bir gencin hayallerinin peşinden giderken başından geçenleri anlatıyor. Ailesi onu terk ettiği için huzurevinde kalan Zak, tekrar tekrar izlediği güreş programındaki güreşçiler gibi profesyonel bir sporcu olmak ister. Ama bunun için huzurevindeki hapis hayatından kurtulması gerekmektedir. Oda arkadaşının da yardımıyla oradan kaçar ve hayallerine doğru yol alır.

The Peanut Butter Falcon konusu

Zak tek başına çıktığı bu yola Tyler adında bir adamla devam eder. Bir şekilde yolları kesişen bu iki genç adam harika bir dostluğa sahip olur. Filmde Down Sendromlu bireyleri ötekileştirmeden hayatın içine dahil ettiğimiz zaman herkes gibi onların da normal bir hayat yaşayabildiğini görüyoruz. Tyler’ın Zak’e olan tavırları diğer tüm insanlara olduğu gibi sıradandır. 

The Peanut Butter Falcon filmi için Down Sendromu ile ilgili filmler arasında belki de en başarılı yapıt diyebilirim. Down Sendromlu oyuncu, filmde arka plana atılmadan gerçek bir başrol olarak yer alıyor. Tabii ki ona bu yolda eşlik eden başkaları var ama Yüzüklerin Efendisi’nde ya da benzeri diğer filmlerde olduğu gibi her kahramanın bir yardımcısı vardır. İşte bu filmdeki kahraman; Zak gerçek adıyla Zack Gottsagen. Tyler ve Eleanor karakterleri ise sadece onun yardımcıları olabilir.

Filmde Zak ve Tyler arasında geçen bazı diyaloglar gerçekten etkileyici.Tabii filmi izlerken bu sözler çok daha anlamlı oluyor. Repliklerden birkaçını sizler için derledim;

The Peanut Butter Falcon Replikleri

“-Niye belalı biri olmak istiyorsun?

+Çünkü ailem beni terk etti.”

The Peanut Butter Falcon (2019) - Film İncelemesi

 

“-Sen kahramansın.

+Ben kahraman olamam çünkü Down Sendromluyum.

-Bunun kalbinle ne ilgisi var?”

 

“Hayatta bazı şeyleri asla elde edemezsin. Sorun değil, her şey olamazsın. Profesyonel basketçi olamayacaksın. Smaç basamayacak, olimpiyatlarda yüzemeyeceksin. Bir taş gibi suya batacaksın çünkü tüm vücudun kas. Kas batar.Güçlüsün Zak.”

The Peanut Butter Falcon

 

Diğer film incelemelerimizi okumak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir