FİLM

Moonlight – Ay Işığı (2016) Film İncelemesi

Moonlight, yönetmenliğini Barry Jenkins‘in yaptığı Tarell Alvin McCraney’in In Moonlight Black Boys Look Blue adlı kitabından uyarlanan Amerikan yapımı drama filmidir.

Yayınlandığı günden beri büyük yankı uyandıran film, sinematografi ve duygu aktarımı açısından oldukça başarılı bir yerde duruyor. Filmi izlerken size çok yabancı olan hisleri bile yüreğinizde hissedeceksiniz. Bu yazımızda öncelikle filmin duygusal yönünden bahsedeceğiz. Ardından Moonlight sinematografi değerlendirmesi ile bazı sahneler üzerine konuşacağız.

! Moonlight film replikleri yazının sonunda yer almaktadır.

Moonlight Film Konusu

Moonlight filmi, bir bireyin çocukluktan yetişkinliğe uzanan hayatta yer edinme mücadelesini anlatıyor. Başrol karakteri Chiron (Lakabı bücür) adında pasif kişilikli bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Chiron’un hayatı üç döneme ayrılıyor. Karakterin çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik döneminde yaşadığı olaylar seyirciyi detaya boğmadan anlatılıyor. 

Moonlight - Ay Işığı (2016) Film İncelemesi

Chiron, uyuşturucu bağımlısı annesi ile yaşayan içe kapanık bir çocuk… Arkadaşları tarafından sürekli sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan Chiron, kendini bir türlü ifade edememektedir. Tepkilerini içinde yaşayıp, acısını içine hapseder. Bir gün bir adamla tanışır ve hayata dair birçok şeyi ondan öğrenir. Ve biraz olsun iç dünyasını yansıtmaya başlar. 

Filmdeki karakterler arasındaki duygusal bağlar seyirciye dokunacak şekilde ele alınıyor. Başrol karakteri, duygularını belli etmeyen sessiz biri olsa da kurduğu duygusal ilişkileri derinden hissedebiliyorsunuz.

Aşk Üzerine Yorumlama

Moonlight filmi eşcinsellik konusunu da çok ince bir şekilde senaryoya işliyor. Bir çocuğun kendini ve cinsel kimliğini keşfetme hikayesini ustalıkla sinemaya aktaran bir film. Alışılagelmiş kadın-erkek ilişkisi dışında farklı ilişkileri izlerken “aşk” duygusunu hissedebilmek kolay olmuyor. Ancak kendi adıma söyleyebilirim ki bu filmdeki aşkı ve duygu yoğunluğunu tüm kalbimle hissettim.

Moonlight Sinematografi Değerlendirmesi

Moonlight sinematografi açısından büyük bir şölen olmasa da göz doyurucu bir film diyebilirim. Filmin görüntü yönetmenliğini James Laxton yapmıştır. 89. Akademi Ödülleri’nde  En iyi sinematografi adaylığı vardır. Yine de sinematografi alanında değerlendirilen birçok filme göre geride kaldığını söyleyebiliriz. Sanırım duygusal yoğunluğu sayesinde bu açığı tamamlıyor. 

Moonlight - Ay Işığı (2016) Film İncelemesi

Filmde bahsi geçen “ay ışında siyahiler mavi görünür” sözü üzerine yer alan sahneler, filme ufak ufak yerleştirilmiş. Karakterin yetişkinlik dönemine geçerken banyoda çekilen sahnelerde mavi ışık göndermesini yoğun olarak görüyoruz.

Chrion’un annesini ise mor ışıklarla hafızamıza kazıyoruz. Bu sahnede kullanılan renk ile verilmek istenen mesaj; kadının annelikten kopuk bambaşka bir hayatının oluşu diyebilirim. Sahne, aynı evin içinde iki farklı dünyayı temsil ediyor. Çocuğunu kendinden uzak tutan ve kendi dünyasında yaşayan bir anne betimleniyor. 

Büyük ihtimalle mor ışıklı odada onu bekleyen erkek arkadaşı var. Böylece Moonlight, uyuşturucu ve sex mesajını kısacık bir çekim ve ışık yardımıyla vermeyi başarıyor. Önceden de belirttiğim gibi film gereksiz detaylara, sahnelere boğulmadan ilerliyor. Bunun gibi kısa anlarda çok şey barındıran daha pek çok sahne bulabilirsiniz.

Moonlight Film Replikleri

“Bu rüzgar o kadar güzel geliyor ki. Bazen bizim mahallede rüzgarı yakalayabiliyorsun. Az önce mahalleye bir esinti geldi ve sanki bir anlığına her şey duruverdi. Çünkü herkes onu hissetmek istedi.”

“Bir gün kim olacağına karar vermen gerekecek. Bu kararı başkasının vermesine izin verme.”

“Her yeri bir sessizlik kaplıyor. Ve sanki tek duyduğun şey kalp atışların oluyor.”

“Bazen o kadar çok ağlıyorum ki su olacakmışım gibi hissediyorum.”

“Siyahi çocuklar ay ışığında masmavi olur.”

Moonlight - Ay Işığı (2016) Film İncelemesi

Diğer film incelemeleri ve film replikleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir