DİZİ

Atypical / Otizmli Bir Gencin Hikayesi

Atypical dizisinde, 18 yaşında otizm spektrum bozukluğu olan Sam Gardner’in hayatına dahil oluyoruz. Bu hikaye gerçek bir hayat hikayesi olmasa da otizimli bireylerin gerçek hayatta yaşadığı sıkıntılara değiniyor. Hayata farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacak, derin anlamlar içeren bir dizi.

Dizideki asıl karakterimiz olan Sam’den bahsetmek istiyorum. Sam’in en büyük tutkusu penguenler! Onlar hakkında gerçekten çok fazla araştırma yapıyor. Hayata dair çıkarımlarını da penguenler ve davranışları üzerinden yaparak farklı bir bakış açısı sunuyor. Dizide böyle bir detayın olması hem görsel açıdan güzellik katıyor hem de Sam ile daha yakın ilişki kurmamıza yardımcı oluyor.

Sam ergenlik dönemi ile birlikte birçok sorunla baş etmek zorunda kalıyor. Bu durumda ailesi onu bir psikoloğa yönlendiriyor. Psikoloğun tavsiyesi üzerine Sam bir kız arkadaş edinmeye karar veriyor ve bu süreci hep birlikte keyifle izliyoruz. Bazı sahnelerde Sam için üzülsek de onun ne kadar güçlü olduğunu görüyoruz. Bu yönüyle acıma duygusunun yerini komedi ve başarılar ile dolduran bir dizi!

Atypical Casey Karakteri

Dizide her karakter özenle işlenmiş. Sam’in Casey adında bir kız kardeşi var. Yaş olarak küçük olsa da Casey hiçbir zaman çocukluğunu yaşayamamış… Ailenin sürekli Sam ile ilgilenmesi, Casey’nin ikinci plana atılmasına sebep oluyor. Bu durumu dizinin başından itibaren açıkça gözlemliyorsunuz.

Casey’nin  Atypical dizisinin en vurucu karakterinden biri olduğunu söyleyebilirim. Hatta çoğu zaman Sam’den daha ön plana çıkan, kendine has tarzıyla dikkat çeken bir karakter. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Casey’i daha yakından tanımayacağımız olay örgüleri karşımıza çıkıyor.

Bu arada ailenin diğer bireyleri için de durum farklı değil. Anne ve babanın bütün hayatı Sam ile ilgilenmek üzerine kurulmuş ve hayat onlar için hiç kolay değil.

Otizim ile Mücadele Eden Bir Aile

Otizmli çocukları olan aileler için hayat mücadeleler ile dolu olabiliyor. Atypical dizisinde bu sorunları açıkça görebiliyoruz. Anne ve babanın birbirine vakit ayıramaması, normal bir hayat yaşayamamanın verdiği gerilim ve daha birçok şeyden söz etmek mümkün.

Sam’in babası Doug, seneler önce Sam daha çocukken evi terk ediyor ama bir süre sonra yeniden geliyor ve çok daha iyi bir aile olmayı başarıyorlar. Tabii bu süreçte her şeyi tek başına yüklenen Sam’in annesi oldukça yıpranmış görünüyor. Durumu toparlamak için Doug ve Elsa ilişkileri normalleştirme çabalarına giriyorlar.

Ancak olaylar istedikleri gibi gitmiyor. Diziyi izlediğinizde Elsa’nın normal hayat arayışına tanıklık edecekseniz. Ve bu arayışın beraberinde getirdiği sorunlar ile hikaye farklı bir yola giriyor. İzlerken düşünecek, empati yeteneğinizi zirveye ulaştıracaksınız.

Diğer dizi önerilerimi görmek isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir