BİYOGRAFİYönetmenler

Christopher Nolan / En İyi Filmlerin Yönetmeni

Christopher Edward Nolan, kafa karıştırıcı filmleri ile ünlü bir İngiliz yönetmendir. Aynı zamanda senarist, yapımcı, görüntü yönetmeni ve editör ünvanlarına sahiptir. Nolan, dünya çapında en yüksek hasılat yapan filmlerin yönetmenidir. Sinemadaki başarıları ile 21. Yüzyılın en popüler yönetmenleri arasına girmiştir.

Nolan’ın en meşhur filmleri; İnception, Prestij ve Memento’dur. Üç filmden en az bir tanesini mutlaka izlemişsinizdir. Bu filmlerin hepsi tüm dünyada yankı uyandıran birer başyapıt niteliğindedir.

Okul ve Özel Hayatı

Christopher Nolan, 30 Temmuz 1970 Londra doğumludur. Orta öğrenimini Hertfordshire’de tamamlamış ve Lisans eğitimine University College  Londra’da İngiliz Edebiyatı bölümünde devam etmiştir. Öğrencilik yıllarında, okulun film klubünde aktif olarak yer almış ve çok sayıda kısa film yapmıştır. 1997 yılında film yapımcısı olan Emma Thomas ile evlenmiştir. Günümüzde hala evlilikleri devam etmektedir ve dört çocukları vardır.

Peki Christopher Nolan için film yaratma süreci nasıl başladı? Çocukluk yıllardan başlayan bu film tutkusuna daha detaylı değinelim.

Christopher Nolan ve Film Serüveni

Christopher Nolan için film yapım süreci, doğal akışında gelişen bir eylem gibi. Henüz yedi yaşındayken kısa filmler çekmeye başlıyor. İçindeki yaratma tutkusu çok erken yaşlarda kendi göstermiş gibi duruyor. Nolan, Yıldız Savaşları’nın büyük bir hayranı olarak yedi yaşındayken  “Space Wars” adında bir animasyon yapıyor.

Nolan’ın babası İngiliz bir reklam yöneticisiydi. Annesi ise Amerikalı uçuş görevlisi ve İngilizce öğretmeniydi. Bu yüzden Nolan hem İngiliz hem de Amerika vatandaşlığına sahip olmuştur. Nolan’ın amcası Nasa’da Apollo roketleri için rehberlik sistemi kurma görevini üstleniyordu. Ve Nolan’a bu konuda çeşitli görseller gösteriyordu. Çocukluk döneminde böyle bir deneyimi yaşamak Nolan’ın hayal gücü için oldukça tetikleyici bir faktör diyebiliriz.

Uzun Metrajlı Filme Geçişi

Christopher Nolan, 1998’de Following adlı ilk uzun metrajlı filmini çekiyor. Bu filmi yok denecek kadar az bir bütçe ile yapmış ve filmde arkadaşlarını, yakınlarını oynatmıştır. Nolan, başarılı ilk denemenin ardından yeni bir film yapım sürecine girmiş ve akıllardan silinmeyen “ Memento ” senaryosunu sinemaya taşımıştır.

Memento filminin senaryosu, Nolan’ın kardeşi Jonathan’a ait bir kısa hikayedir. Kardeşinin önerisi üzerine bu hikayeyi sinemaya uyarlama kararı alıyor ve senaryoyu geliştirerek son halini veriyor. 4 buçuk milyon değerinde bir bütçe ile film çekimleri başlıyor. Film gişede oldukça iyi bir başarı yakalıyor ve Altın Küre adaylığı gibi birçok başarıya imza atıyor.

Eğer Memento filmini izlediyseniz ve aklınızda bir sürü soru işareti kaldıysa bu yazımı okuyabilirsiniz. Filme dair tüm gerçekleri bulabilirsiniz. Şimdi Nolan’ın diğer filmlerine bakalım;

Christopher Nolan Filmleri

 • Doodlebug / 1997 (Kısa Film)
 • Following / 1998
 • Memento / 2000
 • Uykusuz /2002
 • Cinema16: British Short Films  / 2003
 • Batman Başlıyor / 2005
 • Prestij / 2006
 • Kara Şövalye / 2008
 • Başlangıç / 2010
 • Kara Şövalye Yükseliyor / 2012
 • Yıldızlar Arası / 2014
 • Quay / 2015 (Kısa Belgesel)
 • Dunrick / 2017
 • Tenet / 2020

Christopher Nolan daha birçok filmin yapım aşamasında yer almıştır. Ancak bu listede tamamen ona ait diyebileceğimiz filmleri belirtmek istedim. Nolan, başrolünde Jim Carrey’nin yer alacağı bir Howard Hughes biyografisi tasarlamış ancak Martin Scorsese’nin de Hughes’in biyografisini yaptığını öğrenince senaryoyu rafa kaldırmıştır. Nolan, günümüzde hala film sektöründe aktif olarak yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir