BLOG

Gerçek Hikayelerden Uyarlanan 10 Film Önerisi

Gerçek hikayelerden uyarlanan 10 film önerisi ile sizlerleyiz! Kalbinize dokunacak, hüzünlü ama umut dolu gerçek hayattan filmlerden oluşan bir liste hazırladık. Şüphesiz ki bu listede olmayı hak eden daha birçok film var. İlerleyen günlerde farklı film önerileri ile onları da listeleyeceğiz. Haydi başlayalım;

1) Maudie

Maudie, Kanadalı sanatçı Maud Lewis’in gerçek hayat hikayesini konu alan bir film. Doğuştan var olan romatoid artrit rahatsızlığı yüzünden hayatı giderek zorlaşan bir kadının, sanatla hayatı güzelleştirmesine tanık oluyoruz. Filmin sonunda, gerçek hayattan fotoğraflara baktığınızda filmin gerçeğe ne kadar yakın olduğunu bir kez daha hissedeceksiniz. Gerçekten istersek hayatta neler yapabileceğimizi bize gösteren, ilham verici bir film önerisi!

2) Çiçero

Çiçero, İkinci Dünya savaşında casusluk yaparak savaşın seyrini değiştiren İlyas Bazna’nın hikayesini anlatan bir film. Casusluk hikayesinin verdiği gerilim, aksiyon olsa da savaş dönemi ve sonrası yaşananlar ile dram yüklü bir film olduğunu söyleyebilirim. Almanların engellilere karşı yok edici uygulamaları hafızalarda yer edecek vurucu sahnelerle anlatılmış. Tarihsel olarak da herkesin bilmesi gereken detayları barındıran bir film önerisi!

3) The Theory of Everything – Her Şeyin Teorisi

Her Şeyin Teorisi, İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in gerçek hayat hikayesinden kesitler sunan, dramatik ve romantik bir film. Stephen Hawking, kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla tanınan önemli bir bilim insanı. Filmde Hawking’in 1965 ve 1991 yılları arasında evli kaldığı ilk eşi Jane Wilde ile olan ilişkilerine tanıklık ediyoruz.  Ayrıca Hawking’in öğrencilik yıllarına dair bazı anılarına ve  Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı teşhisi konulduğu zamanlara gidiyoruz.

4) Ayla

Gerçek Hikayelerden Uyarlanan 10 Film Önerisi

Ayla,  Kore Savaşı sırasında Süleyman Astsubayın savaş mağduru, yetim bir kız çocuğunu bulmasını ve ona bağlanmasını konu alan dram yüklü bir film. Birbirlerinden kopuşları ve devamında yaşanan olaylar filme özenle işlenmiş. Filmde hiçbir şey yarım kalmıyor,güncel detaylar ile tamamlanmış bir senaryoya sahip. Tarihsel, duygusal hikayesi ile herkesin izlemesi gereken bir Türk filmi önerisi!

5) 12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret

12 Yıllık Esaret, 1841’de New York’ta yaşayan Solomon Northup’un mutlu ve özgür hayatından koparılıp kölelik dolu bir hayata sürüklenmesini konu alan unutulmayacak bir film. Solomon’un gerçek hayat hikayesinden uyarlanan filmde siyahilere yapılan zulmün ve ırkçılığın boyutları gözler önüne seriliyor. Gerçek hikaye filmleri sevenler için kaliteli bir film önerisi!

6) Man on the Moon – Aydaki Adam

Gerçek Hikayelerden Uyarlanan 10 Film Önerisi

Aydaki Adam, Amerikalı komedyen Andy Kaufman’ın gerçek hayatından hikayeleri konu alan komik ve dramatik bir film. Filmde Kaufman’ı  Jim Carrey ustalıkla canlandırıyor. Hareketleri, mimikleri, tuhaf duruşları ile taklit edilmesi zor bir karakter. Filmi izlerken kahkahalarla ağlayacaksınız. İki duyguyu aynı anda yaşatan nadir filmlerden biri.

7) Schindler’s List – Schindler’in Listesi

Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı Alman iş adamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’daki fabrikasında Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudinin hayatını kurtarmasını konu alan bir film. Yahudilere karşı yapılan soykırım faaliyetlerini tüm gerçekliği ile yansıtan, hafızalara yer edecek filmlerden biri. Filmde birçok karakter, gerçek kişilerden yola çıkarak kurgulanmış. Tarihi olayları anlatan gerçek hikaye filmleri sevenler için unutulmaz bir film önerisi!

8) The Pianist – Piyanist

Piyanist, aşina olduğumuz Yahudi soykırımı temalı filmlerin en popülerleri arasında yer alıyor. Filmde, İkinci Dünya Savaşı başladığında 27 yaşında, Polonya’nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biri olan Wladyslaw Szpilman’ın hayat hikayesini izliyoruz. Yahudi piyanistin soykırımdan nasıl kurtulduğuna dair detayları işleyen, dramatik bir film.

9) Hotel Rwanda – Otel Ruanda

Gerçek Hikayelerden Uyarlanan 10 Film Önerisi

Otel Ruanda, bildiğimiz soykırım filmlerinden çok farklı bir hikayeye sahip. Tarihine dair bilgi sahibi olmadığımız bir coğrafyada geçen, siyahların siyahları katledişini anlatan bir film.  1994 yılında Ruanda’da Hutular ve Tutsiler arasında yaşanan savaşta çok sayıda insan katlediliyor. Bu filmde Ruanda’da bir otel sahibinin Tutsileri soykırımdan kurtarmak için otelini sığınak haline getirişine tanıklık ediyoruz. Sömürgeci ülkelerin gelişmemiş ülkelerdeki insanları nasıl birbirine kırdırdığını bizlere anlatan, gerçek ve çarpıcı bir film önerisi!

10) Ray

Ray, yedi yaşındayken görme yetisini kaybeden Amerikalı müzisyen Ray Charles Robinson’ın gerçek hayat hikayesini konu alan duygu yüklü bir film. Filmde Ray Charles’i Jamie Foxx canlandırıyor. Adeta Ray’in kendisini izliyor hissine kapılıyorsunuz. İlham verici gerçek hayat hikayeleri sevenler için mükemmel bir film önerisi! Ray’in umut ve başarı dolu hikayesi size ilham verecek!

Gerçek hikayelerden uyarlanan film önerilerimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorumlar kısmında düşüncelerinizi ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir