FİLM

Soysuzlar Çetesi – İnglourious Basterds

Soysuzlar Çetesi, Quentin Tarantino’nun senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı Yahudi soykırımını konu alan bir filmdir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi saldırılarına misilleme yapan Yahudilerden oluşan bir grup, Almanlar tarafından soysuzlar çetesi olarak adlandırılıyor. Çetenin başında Brad Pitt’in canlandırdığı Teğmen Aldo Raine karakteri yer alıyor.

Soysuzlar Çetesi - İnglourious Basterds

Filmin konusu savaş ve soykırımı temel alsa da komik denilebilecek sahnelere sahip olduğunu söyleyebilirim. Böylesine ağır bir konuyu karamsarlıktan uzak ve akıcı bir şekilde ele almak tam da Quentin Tarantino gibi bir yönetmene yakışır değil mi? Filmde, farklı hikayelerden oluşan bölümler yer alıyor. Ve film sonununda hepsinin ortak bir noktada buluştuğunu görüyoruz.

Uyarı: Yazının devamı spoiler içermektedir.

Nazi Almanyası ve Soysuzlar Çetesi

Nazilerin korkulu rüyası olmayı hedefleyen soysuzlar çetesi amacına ulaşıyor. Alman askerlerini işkence ederek öldürüyor ve kafa derilerini kesiyorlar. Öldürmedikleri askerleri ise alınlarına bir bıçakla Nazi işareti çizdikten sonra serbest bırakıyorlar. Serbest bırakılan bir asker bu şekilde Hitlerin karşısına çıkıyor. Ve Hitler bu durum karşısında deliye dönüyor.

Soysuzlar Çetesi - İnglourious Basterds

Filmi izlerken soykırıma uğrayan taraf Yahudiler olduğu için soysuzlar çetesi size daha yakın geliyor. Ama onların yaptığı işkencelere bakınca aslında birbirinden çok da farklı olmadıklarını düşünüyorum. Çünkü işkencenin hiçbir şekli kabul edilemez.  Bu sadece bir film olsa da gerçek hayattaki hesaplaşmaların da bu şekilde olduğunu biliyoruz.

Yahudiler için İntikam Günü

Soysuzlar çetesi için Alman askerlerini katletmek yeterli olmuyor. Hitler ve etrafındaki önemli kişileri ortadan kaldırmak için bir suikast girişimi planlıyorlar. Ancak o gün için yapılan tek plan onlarınki değil. Filmin ilk sahnesinde ailesinin ölümüne tanık olup son anda ölümden kurtulan genç bir kız görüyoruz.

Soysuzlar Çetesi - İnglourious Basterds

Yahudi kız kaçtıktan sonra sahte bir kimlik ile sinema işletiyor. Ve burada savaşta başarı göstermiş bir Alman askeri ile tanışıyor. Askerin başrol oynadığı savaş hikayesini anlatan bir filmin galası için sinema ayarlanıyor. Savaşta kahramanlık gösteren bu askerin film galasına Hitler de katılmak istiyor. İşte tüm planlar bu gala gecesi üzerinden yapılıyor. Gala gecesinde, birbirlerinden habersiz Yahudilerin intikam arzuları çakışıyor.

Bazı planlar biraz sekteye uğrasa da filmde hiçbir şey yarım kalmıyor ve finali beklentiyi karşılıyor. Belki Yahudi soykırımına dair birçok film izlemişsinizdir. Ancak Quentin Tarantino filmleri bir başka oluyor. Acının, hüznün ağır bastığı filmlerin aksine heyecanı dorukta tutan bir film deneyimi yaşamak istiyorsanız mutlaka bu filmi izlemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir