HABER

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali tarihleri açıklandı

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında Azize Tan’ın direktörlüğünde gerçekleştirilecek.

Türkiye’de ilk kadın film festivalini düzenleyen Uçan Süpürge, 1998 yılından beri festival etkinliklerini sürdürmektedir. Her yıl dünya çapında yönetmenleri ve oyuncuları ağırlayan, bu alanda çalışan kadınlar arasında bir iletişim ağı kuran ve filmlerinin görünürlüğünü sağlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali yeni bir temayla karşımızda! 

2021’in Teması “Araftan Çıkmak”

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali tarihleri açıklandı

2020 yılındaki salgın sebebiyle film festivali “Evde Kaldık” teması ile çevrimiçi olarak gerçekleştirilmişti. Bu yılın teması ise “Araftan Çıkmak”  olarak belirlendi. Bir yıldır çoğunlukla evlerimizde kaldık ve zamanla bu süreç daha da belirsiz bir hal almaya başladı. Aslında evde kaldığımız süre boyunca bir arafta kalma durumu söz konusu oldu. İnanıyoruz ki bu yıl her şey daha güzel olacak ve bu araf son bulacak. Uçan Süpürge de bunu temenni ederek güzel bir açıklamada bulunuyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali “Artık bu araftan çıkma zamanı” diyor ve ekliyor: “Tüm mesele, yıllardır verilen mücadelelerin lafta kalmaması, başka bir hayatın mümkün olduğunu müjdelemekle kalmayıp onu yaşayabilmekte, yaşadığımız özgürlüğün ta kendisi olmakta, hem de neredeysek orada, hangi bedenin içindeysek onunla. Değişim ancak biz yaparsak olur, bu araf halinden çıkmanın yolu dayanışmaktan, çalışmaktan ve en önemlisi doğru bildiklerimizi yapmaya devam etmekten geçiyor. Kadın mücadelesinin şimdiye kadar verdiği mücadele ve elde ettiği kazanımlar bu konuda hepimize ilham olabilir.”

Başvurular 26 Şubat’a Kadar!

Başvurularınızı 26 Şubat 2021 tarihine kadar buradan yapabilirsiniz.

Geçen Yıl Düzenlenen Festivalden Ödüller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali tarihleri açıklandı

Kısaca geçen yılki festivalden bahsedelim. 23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılış töreninde sinema sektöründe 2020 yılı için ödül verdiği kadınları açıklamıştı. Verilen ödüller ve ödül sahipleri aşağıdaki gibidir.

  • Uçan Süpürge Onur Ödülü Nebahat Çehre ve Şahika Tekand’a verildi.
  • Bilge Olgaç Başarı Ödülü Işıl Özgentürk, Handan İpekçi ve Sevil Demirci’ye verildi.
  • Genç Cadı Ödülü Cemre Ebüzziya’ya verildi.
  • Tema Ödülü ise karantina nedeniyle evde kalmak zorunda olan ve çalışma gerekliliği nedeniyle evde kalamayan tüm kadınlara verildi.

Sinema dünyasına dair diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir