BELGESELHABER

Okan Bayülgen ’den “ Göz Açıp Kapayıncaya Kadar ” Belgeseli

Kahve temalı yarı belgesel film (Docudrama) olan “Göz Açıp Kapayıncaya Kadar” Okan Bayülgen’in başrolde yer aldığı, senaristliği ise Selin Atasoy ile paylaştığı bir yapım. Belgesel, 12 Mart itibariyle Arçelik’in Youtube kanalında izleyicilere sunuluyor.

Uyuyamayan Kahve Bağımlısı Bir Adam

Okan Bayülgen, sürekli kahve içen ve neredeyse hiç uyku uyumayan bir adamı canlandırıyor. Gerçeklik ile rüya alemini birbirine karıştıran bu adamı kendi gözünden anlatıyor. Senaryoyu kurguladığı sahnelerde kendi rolünü bize dışarıdan biri gibi aktarıyor.

Okan Bayülgen Göz Açıp Kapayıncaya Kadar Belgeseli 2

Uyuyamayan karakterimiz doktora yönettiği soruda “uyuyamadığım için mi kahve içiyorum yoksa kahve içtiğim için mi uyuyamıyorum” der. Cevabını merak edenlere özetlemek gerekirse;

Düzenli kahve tüketen kişilerde kahvenin uyku kaçıran etkisi büyük ölçüde kırılır. Ancak bazı duyarlı kişilerde bu etki devam edebilir. Bunun gibi kahveye dair birçok sorunun cevabını belgeselde bulabilirsiniz.

Film Tadında Kahve Eğitimi

Arçelik kahve makineleri okan bayülgen

Okan Bayülgen belgesel filminde Ahmet Ümit, Emrah Sefa Gürkan, Vedat Ozan, Tuncer Tunceli, Sahrap Soysal gibi önemli isimler ile diyaloglar kuruyor. Kahve temalı bu belgeselde, tarihten müziğe kadar her alanda uzman kişiler ile kahve yorumlamaları yapılıyor. Aslında belgesel bize film tadında etkili bir kahve eğitimi veriyor.

Okan Bayülgen alanında uzman kişilerden farklı bilgiler alırken biz de kahveye dair birçok detayı öğrenmiş oluyoruz. Kahvenin tarihi ile başlayan hikaye lezzeti ve ritmiyle bizi büyülüyor. Aynı zamanda kahve çeşitlerini, özelliklerini de öğreniyoruz. Hem de bunları hiç sıkılmadan bir sinema filmi izler gibi takip ediyoruz.

Neden Arçelik Kahve Makineleri Yer Alıyor?

Belgeselin yapımcılığını üstlenen Arçelik, hepimizin bildiği dev bir markadır. Özellikle son dönemlerde kahve makineleri ile popülerliğini sürdürüyor. Kahve ile bu kadar içli dışlı olan bir markanın, kahve kültürüne kucak açması cezbedici geliyor. Başlangıçta reklam izleyeceğiz algısına kapılabilirsiniz ancak ilerleyen sahnelerde konunun Arçelik kahve makineleri üzerinden gitmediğini anlıyorsunuz.

Hemen her sahnede karşımıza kahve makineleri çıksa da belgeselin bize gerçek bilgiler sunan eğitici bir özelliğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Böyle yapımlarda marka ve reklam ön yargısından uzaklaşmak ve filmin tadını çıkarmak gerekiyor.

Docudrama Nedir?

Docudrama, yarı belgesel film olarak da adlandırılır. Belgesel tarzında hazırlanan ancak gerçeklik, kanıtlanabilirliğin yanında drama ve hikaye barındıran karma bir türdür. İngilizcede documentary ve drama kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir kelimedir.

“Göz Açıp Kapayıncaya Kadar” Belgeseline buradan ulaşabilirsiniz;

Diğer haberlerimiz okumak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir