HABER

The Mauritanian Film Konusu ve Fragmanı

The Mauritanian, ABD hükümeti tarafından hiçbir suçlama ve yargılama olmaksızın yakalanıp Guantanamo kampında cezalandırılan Mohamedou Ould Salahi adlı Moritanyalı genç bir adamın gerçek hikayesinin anlatıldığı İngiliz-Amerikan yapımı bir film.

19 Şubat 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime girecek filmin yönetmenliğini Kevin Macdonald yapıyor. Filmin senaristleri MB Traven, Rory Haines ve Sohrab Noshirvani’dir.

Filmin gerçek bir hikayeden uyarlanması ve oyuncu kadrosunda son derece başarılı aktörlerin yer alması, filme olan beklentiyi yükseltiyor. The Mauritanian filminde Moritanyalı baş karakteri Tahar Rahim canlandırıyor. Avukat rolünde Jodie Foster, Savcı Yarbay rolünde ise Benedict Cumberbatch yer alıyor.

The Mauritanian Film Konusu

The Mauritanian , Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir kanıt olmaksızın Maritanyalı bir adamı ceza kampına göndermeleri ile başlıyor. Salahi’nin hak arayışında avukatı Nancy Hollander (Jodie Foster) ve ortağı Teri Duncan (Shailene Woodley) görev alıyor. Hak arayışlarında çok sayıda engelle karşılaşmaları onları umutsuzluğa sürüklese de pes etmeden mücadelelerine devam ediyorlar.

Filmde, haksız yere hapis yatan Salahi’nin işkence ve acı dolu anılarına yer veriliyor. Hukuk davasında gerçekleşen olaylar ile birlikte hem gerilim hem de vurucu bir hukuk filmine şahit olacağız. Şimdiden büyük çapta merak uyandıran filmin izleyici sayısı rekor kırabilir. Hikayesi ve oyuncularına baktığımızda 2021 yılına damga vuracak bir film gibi duruyor.

Guantanamo Günlüğü (2005)

Mohamedou Ould Salahi, 2005 yılında hapiste kaldığı zamanlarda bir anı kitabı yazmış ve Guantanamo Günlüğü adıyla yayımlamıştır. Salahi, hapisteyken kitap yayımlayan ilk tutuklu olmuş ve kitabı uluslararası çok satanlar listesine girmiştir. Film büyük çoğunlukta bu kitaptaki anılara dayanarak hazırlanmıştır.

Kitabın yayımlanmasında en büyük başarıya sahip olanlar tabii ki Salahi’nin mücadelesinde yer alan savunma avukatları oluyor. Aslında Salahi, hapisteyken dört farklı kitap daha yazmış ancak Guantanamo’dan çıkarıldıktan sonra kitaplara erişmesine izin verilmemiş. Hapisteki günlerinden kalan tek eseri Guantanamo Günlüğü adlı bu kitaptır.

The Mauritanian Film Fragmanı 

Filmin türkçe altyazılı fragmanını paylaşmak istedik. Dilerseniz STX filmin youtube sayfasından orjinal fragmana erişebilirsiniz.

Film incelemelerimize ve daha fazlasına ulaşmak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir