BLOG

Nuri Bilge Ceylan Filmleri – Tam Liste (1995-…)

Nuri Bilge Ceylan Filmleri tam liste olarak bu yazımızda! Nuri Bilge Ceylan‘ın 1995 yılında başlayan yönetmenlik hayatında çektiği tüm filmleri yıllara göre listeledik. Başarılı yönetmenin, uluslararası alanda ses getiren filmlerini sırasıyla görelim;

1) Koza (1995)

Nuri Bilge Ceylan Filmleri Koza

Koza, 17 dakikalık durağan görüntülerden oluşan, diyalogsuz ve siyah beyaz bir film olarak çekilmiştir. Nuri Bilge Ceylan’ın ilk filmi olma özelliğini taşıyan Koza’nın oyuncu kadrosunda yönetmenin kendi anne ve babası yer almaktadır. Filmde, iki insanın birbirinden ayrı gelişen, bir ara evlilikle birleşen ve sonra ayrılmış olan yolları görsel ögelerle anlatılıyor. 

2) Kasaba (1997)

Nuri Bilge Ceylan Filmleri Kasaba

Kasaba, Nuri Bilge Ceylan filmleri arasında ilk uzun metrajlı film olarak özel bir yere sahiptir. Ayrıca yönetmen, bu film ile dünyaya açılmıştır. Filmin dünya prömiyeri Şubat 1998’de Cannes Film Festivali‘nde yapılmıştır. İlk filmi Koza’da olduğu gibi bu filmde de siyah-beyaz bir anlatım tercih etmiştir. Yarı otobiyografik özelliği ve ağır ilerleyen temposu ile Tarkovski filmlerine benzer tarzda bir film olduğunu söyleyebiliriz. Filmde, üç kuşağı bünyesinde barındıran ve doğayla iç içe yaşayan bir ailenin hayatı, çocukların gözünden anlatmaktadır.

3) Mayıs Sıkıntısı (1999)

Nuri Bilge Ceylan Filmleri Mayıs Sıkıntısı

Mayıs Sıkıntısı, Nuri Bilge Ceylan filmleri arasında en çok ödüle sahip filmlerden biridir. Aldığı çok sayıda ödülden biri de 36. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüdür. Filmde Muzaffer adında bir genç, çocukluğunu geçirdiği Çanakkale`nin Yenice kasabasına döner. Ve bu kasabada bir film çekmek ister. Oyuncu arayışının sonunda, annesini ve babasını oynatmaya karar verir. Babası, tarlasına devletin el koymasına engel olmaya çalışırken, bir yandan da oğlunun filminde oynar. Anne ve baba rolünde yönetmenin kendi ailesinin yer alması, Muzaffer karakterini de kendisiyle özdeştirmemize sebep oluyor.

4) Uzak (2002)

Nuri Bilge Ceylan Filmleri Uzak

Uzak, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelen Yusuf’un uzaklara gitmeyi düşleyen fotoğrafçı akrabası Mahmut’un yanına yerleşmesini anlatıyor. Nuri Bilge Ceylan diğer filmlerinde olduğu gibi bu filminde de başrol oyuncusu olarak Yusuf karakterini Mehmet Emin Toprak canlandırıyor. Bu film, Mehmet Emin Toprak’ın ölümünden önce oynadığı son film olma özelliği taşıyor.  Uzak filmi 56. Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’ a Büyük Ödül’ü kazandırırken Mehmet Emin Toprak’a ise “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandırmıştır.

5) İklimler (2006)

Nuri Bilge Ceylan Filmleri İklimler

İklimler filminin başrollerini Nuri Bilge Ceylan ve eşi Ebru Ceylan paylaşıyor. Bir aşkın dört mevsimini şiirsel bir anlatım ile ele alan film, Türkiye-Fransa ortak yapımı özelliği taşıyor. Nuri Bilge Ceylan İklimler filmi ile diğer filmler gibi birçok dalda ödül almayı başarıyor. Nuri Bilge Ceylan filmleri arasında yönetmeni, oyuncu kadrosundan görebileceğimiz ilk filmdir.

6) Üç Maymun (2008)

Nuri Bilge Ceylan Filmleri Üç Maymun

Üç Maymun, 61. Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’a En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran Türkiye – Fransa – İtalya ortak yapımı filmdir. Başrollerini Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar ve Ercan Kesal’ın paylaştığı film, küçük zaafların büyük yalanları doğurmasıyla parçalanan bir ailenin, gerçeklerin üzerini örterek bir arada kalma çabasını anlatır. 

7) Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Bir Zamanlar Anadoluda

Bir Zamanlar Anadolu’da filmi, Bosna-Hersek ve Türkiye ortak yapımıdır. Senaryosu Nuri Bilge Ceylan, Ercan Kesal ve Ebru Ceylan tarafından kaleme alınmıştır. Başrollerini Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel’in paylaştığı film, bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikâyesini konu alıyor. Film, birçok dalda ödül almıştır.

8) Kış Uykusu (2014)

Kış Uykusu

Kış Uykusu, Film, 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmıştır. Ayrıca aynı festivalde FIPRESCI ödülüne de layık görülmüştür. Oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Aydın (Bilginer) emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu’da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirir. Kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal (Sözen) ve boşanmış olan kız kardeşi Necla (Akbağ) ile hayatını sürdürür. Filmde, Aydın ve Necla’nın çelişkileri, farkında olmadıkları bencillik ve ikiyüzlülükleri incelikle işlenmiştir.

9) Ahlat Ağacı (2018)

Ahlat Ağacı

Ahlat Ağacı, Nuri Bilge Ceylan filmleri listemizde popülerliği en fazla olan filmlerden biridir. Durgun, düşünceli bir karakter olan Sinan’ı Türk komedyen ve oyuncu olan Doğu Demirkol canlandırmıştır. Kendine zıt gibi duran ama aslında benzerlikler de taşıyan bu karakteri canlandırmasıyla büyük övgüler almıştır. Filmde Sinan adında bir gencin üniversiteden mezun olup aile evine geri döndüğü, hayatı sorgulayıcı hikayesi anlatılıyor. Yazar olma yolunda ilerleyen Sinan için aile evindeki olaylar etkileyici bir boyut kazanacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir